Beton Nedir?

Beton Nedir?

Beton:(Fransızca le béton) çakıl, kum gibi "agrega" denilen maddelerin bir bağlayıcı madde ve su ile birleştirilmesinden meydana gelen inşaat yapıtaşı. Bağlayıcı madde de genellikle çimentodur. Mesela portland çimentolu betonda bağlayıcı, portland çimentosu ve su karışımıdır. Asfalt ve diğer başka malzemeler de bağlayıcı olarak kullanılır; "asfalt betonu" ve "polimer betonu" elde edilir. Ancak genellikle "beton" denince portland çimentolu beton hatıra gelir.

Taze Beton: Betonun plastikliğini koruduğu süredeki durumuna taze beton denilir.

Sert Beton: Katılaşma olayından sonraki duruma sertleşmiş beton denilir.

Öngerilmeli Beton : İçindeki germe kabloları ile veya kenarlarından sıkıştırılarak kesme öngerilmeli beton ve çekme gerilmelerinin elimine edildiği veya büyük ölçüde azaltıldığı beton. Beton içine konan germe kabloları veya çubuklarla germede öngerme (pre-tensioning) agrega ve artgerme (post-tensioning) denilen iki yöntem vardır. Öngerilmeli beton geniş açıklıklı kil ve kiriş yüksekliğinin azaltılması gereken yapılarda oldukça ekonomiktir.

Beton Akışkanlaştırıcı : Betonda aynı kıvamın veya işlenebilirliğin daha az su ile elde edilmesini sağlayan beton katkı malzemeleridir. Taze betonda kullanılan su miktarı azaldıkça betonun dayanımı artar. Azalttığı su miktarı ile orantılı olarak normal ve süper olarak ayrılırlar.

Ağır Beton:İçerisindeki kaya agregalarının birkısmının veya tamamının metal agregalarla değiştirilmiş olduğu, ağır agregalar içeren, özellikle radyasyon kalkanı olarak kullanılan, yoğunluğu 2600 kg/m3''ten daha büyük olan betonlara verilen isimdir.

Beton test cihazları hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.TESTCENTER